Hledáme lektory vzdělávání

Hledáme lektory vzdělávání

Příspěvekod paveldf » 07 bře 2008 (pát), 22:11

PVfree.net o.s. hledá ze svého středu členy, kteří se vyznají v některých oblastech informačních technologií a byli by schopni a ochotni předat své znalosti a zkušenosti ostatním členům našeho sdružení.

Pokud máte pocit, že byste mohli se vzděláváním členů pomoci, přihlaste se prosím do tohoto vlákna nebo na e-mail koordinátora vzdělávání paveldf(zavináč)pvfree.net. Uveďte prosím, v jaké oblasti byste mohli znalosti předávat (např. základní obsluha počítače, internet, kancelářské programy, Linux, grafika apod.). Nezapomeňte na kontakt na Vaši osobu (nejlépe e-mail) a přezdívku (nick), pod níž ve sdružení vystupujete.

Každé provedené školení bude lektorům zaznamenáno jako aktivita pro sdružení, za kterou mohou být odměněni určitými výhodami (rychlejší internet, odpuštění členských příspěvků, finanční odměna).

Máte-li co nabídnout, neváhejte. Prací pro naše sdružení můžete přispět k rozvoji společenského života a budování občanské společnosti.
paveldf
Aktivně činný freeneťák
Aktivně činný freeneťák

Příspěvekod paveldf » 20 bře 2008 (čtv), 21:06

Za necelé dva týdny se přihlásil jeden zájemce o práci lektora, a to ještě v oblasti Windows.

Dále si dovoluji poznačit Morphea, který by mohl povědět něco o základech Linuxových shellů.

Pro ostatní bych řekl asi toto - pokud se řekne lektor vzdělávání ve freenetu, nepředstavujte si pod tím kdovíjak přísného pedagoga, který stojí před plnou posluchárnou a překřikuje studentíky, již si o něm myslí svoje.

Naše školení se budou uskutečňovat v komorním a příjemném (téměř rodinném) prostředí naší klubovny, posluchačů bude pět, maximálně deset. Předpokládám, že se vše bude odehrávat v přátelské a tvůrčí atmosféře. Tak se zkuste zamyslet, jestli vážně nemáte co nabídnout. Pokecat s přáteli z pozice zkušenějšího není snad taková věda. Já vám pomůžu s organizací a propagací, nebudete v tom sami.

Pokud máte jakékoliv dotazy, nebojte se mě kontaktovat. Bylo by škoda, kdybychom museli myšlenku vzdělávání nechat zajít na úbytě pro nezájem zkušenějších členů.
paveldf
Aktivně činný freeneťák
Aktivně činný freeneťák

Příspěvekod paveldf » 30 bře 2008 (ned), 18:08

Do dnešního dne se přihlásili dva lektoři. Vážení přátelé, co mám na to říct? Mám začít bombardovat členy nevyžádanými maily a tlačit je do práce v oblasti vzdělávání? Nebo se mám snad postavit na ucho, aby byla moje snaha víc vidět?

Když jsem navrhl projekt domovské stránky radě, nikdo mi neodpověděl. Když jsem ho nabídl i přesto veřejně, reakcí bylo minimum. Z toho usuzuji, že je to buď blbost, nebo to nikoho nezajímá.

Přiznávám, že nemám sílu tlačit něco, co nikoho nezajímá. Když se nikdo nechce na školení aktivně podílet, není tedy možné školení pořádat. Na druhé straně ovšem fungují školení, o kterých mi nikdo ani neřekl. Takže asi není třeba, aby nějaký koordinátor vzdělávání existoval. Může to jít i nadále samospádem, jako to šlo doposud.

Vážení, jsem poměrně vážně nemocný člověk, který přesto chtěl něco našemu sdružení nabídnout. Nemám sílu tlačit někoho k práci násilím, nemám dokonce už ani nápady, jak ještě oblast vzdělávání rozhýbat. Je mi to líto, ale asi nejsem ten pravý, kdo v současné atmosféře našeho sdružení může pro vzdělávání něco udělat. Přecenil jsem svoje síly. Jelikož nechci přijít o poslední zbytky zdraví, budu muset ze své pozice vycouvat. Snad se najde někdo šikovnější, kdo tento projekt protlačí k realizaci. Omlouvám se za všechny způsobené potíže.
paveldf
Aktivně činný freeneťák
Aktivně činný freeneťák

Příspěvekod vjecna » 30 bře 2008 (ned), 19:17

Mrzi mne co ted napisu, ale myslim si to jako spousta dalsich clenu:

Skoro 100% lidi do sdruzeni prijde skrze levne pripojeni na internet v ramci site pvfree. Co teda ocekavat od tech, kteri ani nevi, ze nejake forum sdruzeni vubec je.
Tech 20-40 nadsencu bude v praci pokracovat bez ohledu na "pocasi", bohuzel s vedomim, ze rozrustajici se sit nebude casem mozne "zvladnout". Kez bych se pletl - asi to vidim cerne jen ja.

Pavle, za iniciativu moc dekuji, nez si zhuntovat zdravi, radsi to pust k ledu. Situace lepsi - (a ted to pisu schvalne) v pristupu novych a neznamych clenu sdruzeni - nebude, ani ted ani za pul roku. V tomto jsem skeptik.
vjecna
Grafoman
Grafoman

Příspěvekod radekpv » 30 bře 2008 (ned), 20:11

paveldf píše:Do dnešního dne se přihlásili dva lektoři. Vážení přátelé, co mám na to říct? Mám začít bombardovat členy nevyžádanými maily a tlačit je do práce v oblasti vzdělávání? Nebo se mám snad postavit na ucho, aby byla moje snaha víc vidět?

Když jsem navrhl projekt domovské stránky radě, nikdo mi neodpověděl. Když jsem ho nabídl i přesto veřejně, reakcí bylo minimum. Z toho usuzuji, že je to buď blbost, nebo to nikoho nezajímá.

Přiznávám, že nemám sílu tlačit něco, co nikoho nezajímá. Když se nikdo nechce na školení aktivně podílet, není tedy možné školení pořádat. Na druhé straně ovšem fungují školení, o kterých mi nikdo ani neřekl. Takže asi není třeba, aby nějaký koordinátor vzdělávání existoval. Může to jít i nadále samospádem, jako to šlo doposud.

Vážení, jsem poměrně vážně nemocný člověk, který přesto chtěl něco našemu sdružení nabídnout. Nemám sílu tlačit někoho k práci násilím, nemám dokonce už ani nápady, jak ještě oblast vzdělávání rozhýbat. Je mi to líto, ale asi nejsem ten pravý, kdo v současné atmosféře našeho sdružení může pro vzdělávání něco udělat. Přecenil jsem svoje síly. Jelikož nechci přijít o poslední zbytky zdraví, budu muset ze své pozice vycouvat. Snad se najde někdo šikovnější, kdo tento projekt protlačí k realizaci. Omlouvám se za všechny způsobené potíže.

Dovolím si stebou nesouhlasit - imho to není tak, že by to nikoho nezajímalo. Spíš je to o tom, že mnoho lidí ani netuší, že je hlad po jejich znalostech. Věřím, že časem se školitelé nabalí - chce to ale čas.
Co se týká "školení, o kterých mi nikdo ani neřekl." je jejich název možná zveličen - jednalo se o spontánně vzniknuvší akci, spíš konzultaci než školení. A věřím, že to bylo školení i pro lyona - každý si musí vyzkoušett, co to je stoupnout si před lidi a začít jim něco přednášet. Věřím, že i lyon bude brzy patřit do tvého portfolia školitelů :-) .

Prosím, nevzdávej to. uvidíš koncem roku, jaký bude stav. Teď po 1/4 roce je ještě brzo na nějaké větší závěry.
radekpv

Rozdělení vlákna

Příspěvekod paveldf » 03 dub 2008 (čtv), 20:35

Dovolil jsem si zřídit pro nabízené školení výroby pigtailů a koaxiálních propojení samostatné vlákno. Najdete ho zde: http://www.pvfree.net/forum/viewtopic.php?t=4736.

Přestože jsem na funkci koordinátora vzdělávání rezignoval, děkuji Bazymu, že se sám aktivně pouští do práce.

Dokud se nenajde nový koordinátor vzdělávání, jsem ochoten pomoci alespoň zde na fóru a na webu s organizací jakýchkoliv školení, pokud mi zdraví a síly budou stačit.
paveldf
Aktivně činný freeneťák
Aktivně činný freeneťák

Re: Hledáme lektory vzdělávání

Příspěvekod dulik » 01 úno 2009 (ned), 3:38

Ahoj,

konečně jsem našel sdružení, které si aspoň uvědomuje, že má stejný problém jako naše sdružení.
Každý spolek má totiž před sebou pouze takovou budoucnost, kolik úsilí věnuje výchově dalších generací. Dnešní aktivní členové se časem ožení, pořídí si rodinu, najdou si jiné končíčky, nebo se odstěhují, a pokud nebude mít sdružení stálý přísun nové aktivní krve, zůstane prázdné. Nábor nových lidí je základní aktivitou všech spolků, to chápe každý skaut nebo fotbalový trenér, tak doufám, že to časem pochopí i lidé v czfree sdruženích.

Situace u nás je trochu popsána v tomto článku.

Protože jako VŠ učitel mám celkem dobrou představu o časové náročnosti úkolu "vzdělávání" nejen v oblasti počítačových sítí, můžu vás uklidnit: tohle není práce pro jednoho nebo dva dobrovolníky. Pro představu: jenom výroba prvního elektronického testu v Moodle pro certifikaci nejnižší technické úrovně správců sítě ("žlutý pás") nám v 5ti lidech zabrala jeden celý den ! A to ještě je ten test velmi nedokonalý, potřeboval by min. stejné množství práce, aby měl vše, co má mít.

A to už vůbec nemluvím o studijních materiálech, slajdech pro přednášky a vymýšlení praktických cvičení, kterých pro oblast WiFi sítí na netu moc nenajdete. U nás sice máme výhodu, že část těchto materiálů teď připravuju v rámci svého nového kurzu "Mobilní technologie" na UTB ve Zlíně, ale i tak je to jako když plivne.

Pro představu: na výrobu slajdů pro jednu 2hod přednášku na úrovni VŠ kurzu můžete počítat tak 16-80 člověko-hodin dle náročnosti a obsáhlosti tématu. Tím samozřejmě myslím slajdy, které pak studenti můžou doma použít jako studijní materiály - tzn. rozhodně ne slajdy typu "uzel na kapesníku", v nichž má vyučující jen nic neříkající body k připomenutí, co má říkat.

Co navrhuju?

Chtělo by to sehnat více nadšenců - budoucích lektorů - z co nejvíce dalších sdružení a udělat třeba několik víkendových soustředění, na kterých by se rozdělili do pracovních - tematicky zaměřených - skupin. Každá pracovní skupina by se snažila sesbírat výukové materiály v dané oblasti, pokud by žádné nebyly k dispozici, pak je vytvořit.

A taky by nebylo špatné poohlédnout se po nějakých grantech, ze kterých by tato činnost mohla být zaplacena. Ono svaté nadšení je sice pěkná věc, ale končí ve chvíli, kdy chcete strávit dalších víkend podobnou akcí a manželka se zeptá - "Co z těch Tvých ptákovin máme my?"
dulik
Newbie
Newbie

Příspěvekod soooc » 01 úno 2009 (ned), 10:55

dulik píše:Ahoj,

konečně jsem našel sdružení, které si aspoň uvědomuje, že má stejný problém jako naše sdružení.
Každý spolek má totiž před sebou pouze takovou budoucnost, kolik úsilí věnuje výchově dalších generací. Dnešní aktivní členové se časem ožení, pořídí si rodinu, najdou si jiné končíčky, nebo se odstěhují, a pokud nebude mít sdružení stálý přísun nové aktivní krve, zůstane prázdné. Nábor nových lidí je základní aktivitou všech spolků, to chápe každý skaut nebo fotbalový trenér, tak doufám, že to časem pochopí i lidé v czfree sdruženích.

Protože jako VŠ učitel mám celkem dobrou představu o časové náročnosti úkolu "vzdělávání" nejen v oblasti počítačových sítí, můžu vás uklidnit: tohle není práce pro jednoho nebo dva dobrovolníky. Pro představu: jenom výroba prvního elektronického testu v Moodle pro certifikaci nejnižší technické úrovně správců sítě ("žlutý pás") nám v 5ti lidech zabrala jeden celý den ! A to ještě je ten test velmi nedokonalý, potřeboval by min. stejné množství práce, aby měl vše, co má mít.

A to už vůbec nemluvím o studijních materiálech, slajdech pro přednášky a vymýšlení praktických cvičení, kterých pro oblast WiFi sítí na netu moc nenajdete. U nás sice máme výhodu, že část těchto materiálů teď připravuju v rámci svého nového kurzu "Mobilní technologie" na UTB ve Zlíně, ale i tak je to jako když plivne.

Pro představu: na výrobu slajdů pro jednu 2hod přednášku na úrovni VŠ kurzu můžete počítat tak 16-80 člověko-hodin dle náročnosti a obsáhlosti tématu. Tím samozřejmě myslím slajdy, které pak studenti můžou doma použít jako studijní materiály - tzn. rozhodně ne slajdy typu "uzel na kapesníku", v nichž má vyučující jen nic neříkající body k připomenutí, co má říkat.

Co navrhuju?

Chtělo by to sehnat více nadšenců - budoucích lektorů - z co nejvíce dalších sdružení a udělat třeba několik víkendových soustředění, na kterých by se rozdělili do pracovních - tematicky zaměřených - skupin. Každá pracovní skupina by se snažila sesbírat výukové materiály v dané oblasti, pokud by žádné nebyly k dispozici, pak je vytvořit.

A taky by nebylo špatné poohlédnout se po nějakých grantech, ze kterých by tato činnost mohla být zaplacena. Ono svaté nadšení je sice pěkná věc, ale končí ve chvíli, kdy chcete strávit dalších víkend podobnou akcí a manželka se zeptá - "Co z těch Tvých ptákovin máme my?"

Jsem pro :-P Klidne budu ucit ;) A navic uz znam nejake lidi i z pvfree i z slfree (mimochodem vas outdoor box je fajn ;) )
soooc

Příspěvekod icm » 01 úno 2009 (ned), 16:00

dulik píše:Ahoj,

Co navrhuju?

Zdravím pane Dulík, to jste Vy, co jste nás kdysi učil rychlokurs Pascalu, co? :?: :idea: Ale Vy jste aspoň něco naučil narozdíl od jiných.
icm
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník

Příspěvekod catman » 01 úno 2009 (ned), 17:54

dulik píše:Každý spolek má totiž před sebou pouze takovou budoucnost, kolik úsilí věnuje výchově dalších generací.
skoro mám pocit, že doposud jsem to pochopil jen já :(

dulik píše:Pro představu: na výrobu slajdů pro jednu 2hod přednášku na úrovni VŠ kurzu můžete počítat tak 16-80 člověko-hodin dle náročnosti a obsáhlosti tématu. Tím samozřejmě myslím slajdy, které pak studenti můžou doma použít jako studijní materiály - tzn. rozhodně ne slajdy typu "uzel na kapesníku", v nichž má vyučující jen nic neříkající body k připomenutí, co má říkat.
tvořil jsem značně nedokonalé materiály sběrem dat, jejich tříděním a taky vlastním psaním, ale i tak to sebralo haldy stále nedoceněného času. Jen sestavení všech dokumentů a SW na CD pro "žáky" dalo kopec práce

dulik píše:A taky by nebylo špatné poohlédnout se po nějakých grantech, ze kterých by tato činnost mohla být zaplacena.

bohužel ani toto nechce-nemůže-neumí asi nikdo udělat :( , ačkoliv je to snad jedinou cestou jak z toho ven .... zaplatit lektory, kteří budou vychovávat další a další správce nebo alespoň pokročilé radyschopné uživatele.
catman
Správce sítě PVfree.net
Správce sítě PVfree.net

Příspěvekod Kvicala.R » 01 úno 2009 (ned), 18:55

catman píše:zaplatit lektory, kteří budou vychovávat další a další správce nebo alespoň pokročilé radyschopné uživatele.

Pavle problém je jinde - z minulého školení zůstal aktivní správce jeden člověk a to nás byla plná třída. Druhý se teď rozkoukává a snad ho to taky chytne... A to nejsou právě mladí kluci, jak by se s ohledem na volný čas dalo čekat.
Kvicala.R
Grafoman
Grafoman

Příspěvekod soooc » 01 úno 2009 (ned), 22:04

Hodil jsem mail s nabidkou na inzerovany email.
soooc

Příspěvekod catman » 01 úno 2009 (ned), 23:46

soooc píše:Hodil jsem mail s nabidkou na inzerovany email.

uff - na který email ???
catman
Správce sítě PVfree.net
Správce sítě PVfree.net

Příspěvekod soooc » 01 úno 2009 (ned), 23:55

catman píše:
soooc píše:Hodil jsem mail s nabidkou na inzerovany email.

uff - na který email ???

Koordinatorovi vyuky u vas - paveldf zavinacek pvfree.net
soooc

Příspěvekod JarPav2 » 02 úno 2009 (pon), 18:21

Kvicala.R píše:
catman píše:zaplatit lektory, kteří budou vychovávat další a další správce nebo alespoň pokročilé radyschopné uživatele.

Pavle problém je jinde - z minulého školení zůstal aktivní správce jeden člověk a to nás byla plná třída. Druhý se teď rozkoukává a snad ho to taky chytne... A to nejsou právě mladí kluci, jak by se s ohledem na volný čas dalo čekat.

A nešlo by třeba říci, že toto je správcovské školení, a že pokud na něj budou chodit, tak by se tím "zavázali" ke správcování. Samozřejmě by se jim řeklo, co všechno správcování obnáší a ať si to důkladně rozmyslí. Sice by nebyla plná třída, ale aspoň by se jim lektor mohl více věnovat.
JarPav2
Pisálek
Pisálek

Další

Zpět na Vzdělávání