Hledáme lektory vzdělávání

Re: Hledáme lektory vzdělávání

Příspěvekod catman » 02 úno 2009 (pon), 20:47

to všichni věděli.... chodilo cca 20 lidí a výsledek je žalostný - chytli se 1-2 noví lidí
catman
Správce sítě PVfree.net
Správce sítě PVfree.net

Příspěvekod Kvicala.R » 02 úno 2009 (pon), 20:50

JarPav2 píše:A nešlo by třeba říci, že toto je správcovské školení, a že pokud na něj budou chodit, tak by se tím "zavázali" ke správcování. Samozřejmě by se jim řeklo, co všechno správcování obnáší a ať si to důkladně rozmyslí. Sice by nebyla plná třída, ale aspoň by se jim lektor mohl více věnovat.

To, že zájemce chodí na školení negarantuje jeho schopnosti, kvality a racionální uvažování. Já sem se také k ničemu nikomu nezavázal a dělat to nebudu. Je to můj koníček, problematika mě zajímá a je to zajímavěji strávený čas, než nad škopkem. Čekal bych, že to navštěvování kurzu je proto, že chci dále tuto oblast rozvíjet a věnovat se jí a ne jen proto, že chci sobecky využít nabízenou podporu a znalosti sám pro sebe. Jak taky ten člověk chce udržet krok s novou technikou - považme třeba velmi populární Mikrotik
Kvicala.R
Grafoman
Grafoman

Příspěvekod dulik » 06 úno 2009 (pát), 14:17

catman píše:bohužel ani toto nechce-nemůže-neumí asi nikdo udělat :( , ačkoliv je to snad jedinou cestou jak z toho ven .... zaplatit lektory, kteří budou vychovávat další a další správce nebo alespoň pokročilé radyschopné uživatele.

Pokud by se našlo více sdružení, které by byly ochotné do vzdělávání a vývoje v oblasti sítí něco investovat, pak by nebyl problém zařídit ani ty granty. Zrovna včera a dnes jsem tady ve škole lítal a snažil se dát dokupy 2 žádosti o grant do Fondu rozvoje CESNET, obě témata jsou sice dobrá a průchozí (konzultoval jsem je s CESNETem), ale ve finále jsem ztroskotal na tom, že se mi nepodařilo sehnat tady na fakultě peníze na 33% spoluúčast. Né že by fakulta peníze neměla, má jich relativně dost, ale jsou vázané na konkrétní použití. Volnými penězi (nevázanými na účel, tj. použitelnými pro tu spoluúčast) tu disponuje málokdo - a kdo je má, ten nedá. Já sice ze svého dobíhajícího EU projektu nějaké malé volné peníze mít budu, ale až cca v květnu/červnu...do té doby můžu akorát škemrat nebo přemýšlet, jak udělat ze čtverečků kolečka.

Stejný problém (chybějící volné peníze) mají i ostatní VŠ, proto taky zrovna do FR CESNET a podobných grantových programů, kde je vyžadována spoluúčast, zas tak moc grantových žádostí nechodí, což znamená, že je velká pravděpodobnost, že případně podaný grant bude přijat.

Kam tím mířím?

Je to jednoduché - vezměme konkrétní příklad Fondu rozvoje CESNETu.

Řekněme, že najdeme společné téma, zajímavé pro CESNET (=české univerzity) i CZFree sdružení. Těch témat je spoustu, plácnu z hlavy:
  • Upgrade wifi sítí na 802.11n.
  • Nasazení AAI infrastruktury pro jednotné přihlašování do sítě a web aplikací do konkrétní sítě.
  • Vývoj desktop aplikace pro monitorování routerů na bázi Linuxu (něco jako Winbox).
  • Vývoj nových učebních materiálů a pomůcek pro výuku nových síťových technologií

Pro inspiraci se podívejte na témata, které již Fond rozvoje CESNET podpořil.

Tak řekněme, že se několik sdružení domluví na tématu, které chtějí vyřešit (a samy o sobě na to nemají know-how, finance, čas atd.) a budou ochotné se na vyřešení tohoto tématu složit částkou třeba 100tis. Kč. Pak tuto částku poskytnou řešitelské VŠ, která ji (na základě rámcové smlouvy nebo objednávky) bude moci použít pro úhradu spoluúčasti do FR CESNET. Celkový objem prostředků na vyřešení tohoto problému bude tedy 300tis. Kč (200tis. dá FR CESNET, 100tis. dají sdružení).

Řešitelský tým, který za vyřešení problému z projektu dostane odměnu, může obsahovat i odborníky mimo VŠ - např. člena sdružení, který pro projekt bude pracovat na dohodu (o PP nebo PČ).

Není to žádná finta, protože všechny strany budou spokojené: Jak CESNET/VŠ, tak sdružení budou mít ve výsledku hotové/rozchozené řešení a spoustu nového know-how. Jak VŠ, tak sdružení se takto dostanou k projektu, který by bez vzájemné spolupráce nezískaly.

No není to samozřejmě pouze o FR CESNETu, těch grantových programů je tolik, že to člověk ani nestačí sledovat.

Jediné co chybí k tomu, aby se toto dalo dělat, je fungující spolupráce czfree sdružení - jsem zvědavý, co na toto řeknou členové NFX na dubnové VH, kde chceme oficiálně žádat o přijetí.

Mimochodem, nechcete se tam s námi taky zajet podívat, ať tam nejsme jediní moraváci? VH NFX se koná 4.4.2009 na hradě Křivoklát...
dulik
Newbie
Newbie

Příspěvekod catman » 06 úno 2009 (pát), 22:02

dulik píše:No není to samozřejmě pouze o FR CESNETu, těch grantových programů je tolik, že to člověk ani nestačí sledovat.

Jediné co chybí k tomu, aby se toto dalo dělat, je fungující spolupráce czfree sdružení - jsem zvědavý, co na toto řeknou členové NFX na dubnové VH, kde chceme oficiálně žádat o přijetí.

Mimochodem, nechcete se tam s námi taky zajet podívat, ať tam nejsme jediní moraváci? VH NFX se koná 4.4.2009 na hradě Křivoklát...

souhlasím - je toho ke sledování až dost, ale .... :(

Na křivoklát bych(om) rádi, ale obávám se, že by to dopadlo jako předchozí pokusy o kominikaci - při požadavku o "průhledné a jasné" vysvětlení podmínek členství a hlavně nákupu konektivity jsem narazil na neochotu/neschopnost to detailně popsat. Takže to dopadlo tak, že jsme to zatím nechali na hraní pražákům a kladno-plzňo-hradečákům a prozatím si žijeme svým životem. Neshledali jsme výrazné výhody a to, že existují nám nikdo nevysvětlil :(. Přitom s 500mbit linkou a ca 2000 členy nejsme zrovna malé sdružení. Ale to jsme úplně někde jinde - mimo aktuální téma.
catman
Správce sítě PVfree.net
Správce sítě PVfree.net

Příspěvekod morpheus » 06 úno 2009 (pát), 23:55

pokud jde o nfx, ja chtel mit na letosni valne hromade o moznosti vstupu naseho sdruzeni do nfx "referat", ale nebude

nemam dostatek podkladu

mam nastudovane stanovy a zapisy vh nfx... prevazne obecne povidani s obecnymi vystupy
na diskusnim foru czfree je to zase sama bojuvka, dohady a jalove informace
jenom nedavno diskuse na x stranek a dalsi navazujici vlakna, kde se resi nezajem o propojeni s xchaosem, princip chapu ale bylo nutne to tak rozpitvavat?

jak clenum oduvodnit prinos vstupu do nfx? clenstvi neni bezplatne a ocekava se aktivni pristup clenskych sdruzeni, moznost spoluprace na spolecnych projektech je siroka, v zapisech vh je spousta napadu, ale jake jsou dosavadni vysledky spoluprace? konkretni vystupy pracovnich skupin jsou v neverejne konferenci nebo na interni wiki

jeste stale cekam na vyjadreni ohledne zpristupneni interni wiki, emailova komunikace probehla, ale nejake konkretni odpovedi (yes, no, yes but) jsem se nedobral
soude dle drivejsi komunikace (03/2008) v poste spravcu s danem tenclem nam spis wiki nezpristupni, pokud mi tedy nejake vyjadreni vubec dojde ;-(

mimo to se nabizeji dalsi otazky... pokud by se nasi clenove ve vetsine rozhodli pro vstup sdruzeni do nfx a vstup na valne hromade odhlasovali, kdo z nasich clenu bude tim aktivnim propojovacim "prvkem" s nfx?
moznost vlastni seberealizace (voip, iptv, jine projekty...) v nasi siti nikomu neupirame, ti co by vsak meli zajem "si hrat" jsou zavaleni jinou praci, tomu ze by se nasel nekdo novy kdo by se chtel "realizovat" pod zastitou nfx spis neverim
morpheus
Kontrolor sdružení
Kontrolor sdružení

Příspěvekod dulik » 07 úno 2009 (sob), 15:05

morpheus píše:pokud jde o nfx, ja chtel mit na letosni valne hromade o moznosti vstupu naseho sdruzeni do nfx "referat", ale nebude
nemam dostatek podkladu

Ohledně odběru konektivity zavolejte Martinovi Fojtíkovi z naší spytihněvské pobočky, která je napojena přímo na páteřní optiku ČD Tel. Martin byl jako pozorovatel na 2 (nebo 3) VH NFX a má ohledně konektivity od NFX dost přesné informace. Kontakt: tel. 774 556 362, Skype: martin_fojtik

morpheus píše:mam nastudovane stanovy a zapisy vh nfx... prevazne obecne povidani s obecnymi vystupy
na diskusnim foru czfree je to zase sama bojuvka, dohady a jalove informace
jenom nedavno diskuse na x stranek a dalsi navazujici vlakna, kde se resi nezajem o propojeni s xchaosem, princip chapu ale bylo nutne to tak rozpitvavat?

Protože sám písu zápisy z našich schůzí, tak vím, jak těžké je a kolik času zabere přenést do psané podoby vše, co se podařilo vyřešit. Zvlášť, když z různých důvodů nemůžeš publikovat uplně vše, co se projedná (důvody: ochrana projektů před záškodníky, slušnost, ochrana osobních údajů, smluvní omezení, politika, ...)

http://www.czfree.net moc neřeším, protože podobně ostré diskuse máme občas i na našem fóru a myslím, že to o stavu sdružení nic neříká. Ty stránky mi spíš přijdou jako celorepubliková anarchistická platforma, kde nemá cenu se moc zapojovat, aby to člověk neschytal. Ale mezi spoustou blbostí a špíny se dají občas najít dost důležité informace, což oceňuju.

morpheus píše:jeste stale cekam na vyjadreni ohledne zpristupneni interni wiki, emailova komunikace probehla, ale nejake konkretni odpovedi (yes, no, yes but) jsem se nedobral soude dle drivejsi komunikace (03/2008) v poste spravcu s danem tenclem nam spis wiki nezpristupni, pokud mi tedy nejake vyjadreni vubec dojde ;-(

Uzavřenost, tajnosti, neochota sdílet zdrojáky a know-how s veřejností - tak tohle jsou věci, které jsou mi naprosto proti srsti a pokud budeme v NFX, tak to nebudu podporovat. Chápu a považuju za normální nemít čas podrobně popsat řešení nějakého problému. Ale nechápu, proč natvrdo odmítají jakékoli řešení sdílet s vnějšími subjekty, zvlášť neziskovými.
A dost doufám, že tento přístup není vlastní všem sdružením v NFX, že je tam spíš zavlečen jen ze strany jednotlivců. A velice se těším na jeho zdůvodnění.

A pak jsou ještě další 2 problémy, které mě na CZFree sdruženích vadí:
  • při sledování diskusí na fórech různých CZfree sdružení mi připadá, že oni si svých (aktivních) lidských zdrojů dost neváží. Příklad z Czela.net: Thunder.m, který vyvíjí v současné době asi jedinou udržovanou Linuxovou distribuci pro routery v ČR (Czela Debian) a který je dokonce schopen přispívat kódem do driverů Madwifi, byl ze sdružení málem odejit proto, že ve chvíli, kdy se síť několik týdnů zmítala v šílených pádech a poruchách, si dovolil navrhnout profesionalizaci dohledu/servisu - a když se na tuto pozici nikdo nehlásil, tak se přihlásil sám. Mít takového člověka u nás, tak ho nosíme na rukách. V Czela.net se ale tímto stal černou ovcí. Asi to bude tím, že sdružení kolem Prahy můžou informatiky přehazovat vidlemi, zatímco my - koho si nevychováme, toho nemáme.
  • při sledování diskusí na fórech CZfree sdružení vidím, že jejich problémy jsou úplně stejné jako naše. Akorát mi připadá, že vedení ani jednoho z těch sdružení ještě nedospělo k zcela přirozenému posunu od nadšenectví k profesionalizaci. Profesionalizací rozhodně nemyslím překlopení sdružení na s.r.o. nebo a.s. - ale to, že sdružení bude fungovat jako každá jiná neziskovka - charita, bytové družstvo, rybářský svaz ... tj. že je tam někdo, kdo aspoň 8 hodin denně je schopen brát telefony a obratem je řešit, že lidé, kteří pro sdružení pracují, budou za svou práci normálně odměňováni, že se sdružení bude aktivně věnovat výchově budoucích generací, atd. atd. V dosavadním stavu nechápu, jak chtějí zajistit svým sdružením perspektivu existence pro další generaci - na příkladě našeho sdružení: udržet v chodu síť s desítkami uzlů na rozloze cca 200km2 a k tomu provozovat úřední mašinérii se 2000 členy, kteří předpokládají, že vše (včetně správců) bude fungovat NONSTOP, to už není koníček na pár večerů...

Proto představa, se kterou chci vystoupit na VH NFX, je asi takováto:
Kromě projektů typu IPTV, VOIP, IPv6 a dalších technických výstřelků chci především vytvořit vnitřní databázi opravdu schopných informatiků typu Thunder.m, kteří jsou schopní řešit a dořešit různé síťové projekty až do konce - včetně nasazení (deployment), dokumentace a proškolení členů ostatních sdružení. Chci těmto lidem nabídnout příležitost získat za svoji práci odměnu z grantů tak, aby byli zavázáni výsledky své práce veřejně publikovat ve formě GPL kódu a otevřené dokumentace. Druhotný efekt odměn je ten, že se svému koníčku budou věnovat i nadále - že na něj nezanevřou a neodpadnou zcela vyhoření a zneuznaní, jako se to málem stalo v případě Thunder.m-a.

Jakmile si budu jistý, že máme lidi, kteří jsou schopní a ochotní jít navážno do grantových projektů, tak chci domluvit smlouvu o rámcové spolupráci mezi NFX a (klidně několika) VŠ, na základě které pak budeme moci rozjet granty na vzdělávání a vývoj nových věcí. Těch grantových programů, na které bychom v této konfiguraci dosáhli, je opravdu spousta!

catman píše:Takže to dopadlo tak, že jsme to zatím nechali na hraní pražákům a kladno-plzňo-hradečákům a prozatím si žijeme svým životem. Neshledali jsme výrazné výhody a to, že existují nám nikdo nevysvětlil :(.

Já na tu VH NFX pojedu připraven vyrovnat se s problémem "pragocentrismu" po svém - tak, jak jsem se naučil v EU projektech vyrovnat s problémem "východoevropismu". Jak to souvisí: hodně západoevropanů nás východoevropany do projektů bere ne proto, že by nás potřebovali, ale proto, že odmítnout nás by nebylo politicky korektní (a že výběrová komise projektů jim za nás dá kladné body navíc). Pak projekt začne a oni s hrůzou čekají - co s těmi "vidláky" budeme dělat? Už se mi to stalo ve 3 projektech a vždycky to dopadlo tak, že jsme si hned na začátku našli vlastní témata, která nás zajímala, která jsme vyřešili a pak se najednou zjistilo, že naše nápady a výsledky, i když třeba v projektové žádosti vůbec nebyly, předčily původní záměry/nápady velkých západoevropanů !

Stejně to vidím i s NFX: pro nás tady 300km od Prahy nemá zatím nějaké propojování switchů v Sitelu asi příliš velký smysl. Co ale smysl má, je dostat se k lidským zdrojům v těch ostatních sdružení, protože šikovní lidé jsou to pravé - a myslím dosud nedoceněné - bohatství našich sdružení!
dulik
Newbie
Newbie

Předchozí

Zpět na Vzdělávání