Nováčci: Jak se připojit ?

Přístupové body ve Smržicích

Nováčci: Jak se připojit ?

Příspěvekod lyon667 » 10 říj 2004 (ned), 16:53

Tento krátký dokument je určen všem, kteří mají zájem o připojení do sítě PVfree.net přes přístupový bod ve Smržicích

Co budete potřebovat - stránka organizační
Především je nutné mít jasno v tom, co od sítě očekáváte. Protože naše síť vystupuje na veřejnosti ve formě občanského sdružení, které nám pomáhá udržet jednotu v síti a zavést jasná a jednoznačná pravidla, je dobré a nutné, aby každý zájemce o členství dobrovolně usiloval, teprve poté se může stát rovnoprávným uživatelem naší sítě. Je to jen formalita a vůbec to nebolí. Mnoho prvotních zájemců se ptá na ty stejné, opakující se věci. Proto si, prosím, projděte následující část našeho fóra, která vám na spoustu otázek odpoví: http://www.pvfree.net/forum/viewforum.php?f=35

Mohu se připojit "nanečisto"?
Tato otázka je zcela běžná a zcela oprávněná. Nováčkům umožňujeme nezávazný vstup do sítě na dobu jednoho měsíce, během které má každý možnost si síť náležitě osahat a rozhodnout se, co dobrého mu následné členství přinese. Více informací níže.

Vstup do sdružení
Vstup do občasnkého sdružení PVfree.net je možný na základě správně vyplněné přihlášky. Papírovou verzi přihlášky žádejte, prosím, u kontaktní osoby, uvedené na konci dokumentu; elektronicky je možné přihlášku vyplnit na následující adrese: http://www.pvfree.net/registrace/

Je možné se připojit okamžitě?
Bohužel ne. Přístup do sítě PVfree.net je v případě přístupového bodu ve Smržicích chráněn několika bezpečnostními mechanizmy, ketré nedovolují připojení bez předchozího kontaktu s oprávněnou osobou. Máte-li zájem se připojit jen "na zkoušku", obraťte se, prosím, na kontaktní osobu, která vám přístup umožní.

Co budete potřebovat - stránka technická
Na čem to celé funguje?
Pro přístupové body v celé síti PVfree.net je, kromě LAN segmentů, použit bezdrátový protokol WiFi 802.11b/g. Smržice využívají pomalejšího z nich, 802.11b, který umožňuje komunikovat maximální teoretickou rychlostí až 11 Mbit/s. Tato technologie je ze všech dnes běžně používaných nejlevnější, proto se hodí právě pro připojování klientů, kteří nejsou ochotni investovat velké peníze do drahých zařízení a licencí - ideální pro domácí použití.

Dobře. Jakou kartu či zařízení mám koupit?
Prakticky jakékoliv, které podporuje výše zmíněný standard, je homologováno pro použití u nás a pokud možno dovoluje regulovat maximální výkon karty! Další podstatnou vlastností je možnost připojení externí antény. PCI karty do počítače lze pořídit již od 800,-, lepší většinou stojí 1500,- a více. // Dobré bývají karty s čipy Intersil Prism, Lucent, problémové naopak Broadcom a ADMtek. //

Kartu mám. Co s anténou?
S anténou je to jednodušší a složitější zároveň. Funkční anténu je možné vlastnoručně vyrobit za padesátikorunu, nebo koupit za více než 3000,-. Poněkud problématičtější je to s výběrem vhodné antény. Populární jsou dnes tzv. "plechovky", se kterými je možné vytvořit velmi dobré spojení na několik stovek metrů, trychtýřová varianta stačí i na vzdálenosti do jednoho kilometru. Z komerčních produktů, které lze bežně sehnat na našem trhu stojí za pozornost především malá síta se ziskem 14-18 dBi, která je však nutné řádně regulovat , případně používat na delší spoje - řádově ne méně, než 500 m.
Něco málo o anténách najdete v našem fóru a například i zde: http://strizkov.wz.cz/dosah/

Co musím znát?
Tak především budete potřebovat někoho, kdo vám vaše zařízení nainstaluje. Pokud to nezvládnete sami, pozvěte si někoho, kdo věci rozumí, případně si najměte odborníka. Pomáhat všem nováčkům se základními úkony při obsluze a konfiguraci počítače opravdu není v našich silách, ale zkusit štěstí zde na fóru můžete. Za drobný úplatek se určitě někdo najde.
Dřívě, než někoho kontaktujete z důvodů připojení k přístupového bodu, budete si muset zjistit tzv. MAC adresu vaší bezdrátové karty nebo zařízení. Tu najdete buď na originální krabici od výrobku, nebo přímo na něm. Má tvar typu "00:1A:2B:3C:4D:5F", takže ji určitě poznáte. V případě již instalované karty tuto adresu zjistíte příkazy ifconfig (v linuxu), ipconfig /all (windows 2000, xp) nebo winipcfg (win 95/98).

Co tedy mohu udělat, abych se připojil?
Kontaktujte příslušnou oprávněnou osobu, budete potřebovat znát MAC adresu své karty nebo zařízení.

Kontatní osoba:
Radek Steiger / lyon
Mlýnská č. 516
icq: 114728984
e-mail: viz. profil ve fóru


Nejčastěji kladené dotazy - FAQ:
Odkud se mohu připojit?
V podstatě odkukoliv, máte-li dobrou viditelnost na věž kostela ve Smržicích a zároveň nejste příliš daleko. Bydliště ve Smržicích není podmínkou.

Je v síti internet?
Internet v síti JE dostupný, ovšem jsou zde různá pravidla, která je nutno respektovat a dodržovat. Většina uživatelů sítě využívá internetovou konektivitu, která je společná všem uživatelům sítě, všichni (až na vyjímky) na ni přispívají a proto také musí sloužit všem bez rozdílu. Prot není možné, aby si kdokoliv nárokoval jakýkoliv významně vyšší podíl linky třeba nepřetržitým stahováním, či používáním výměnných sítí v netolerovatelném rozsahu. Internetová konektivita nemá pro takto aktivního uživatele příliš zářivou budoucnost, koleduje si totiž o významné zpřísnění pravidel vůči jemu samotnému.

Co když internet nechci? Budu mít slevu?
Stručná odpověď na tuto otázku by zněla Ano. Každý, kdo je členem sítě a má svoji vlastní konektivitu do internetu, nemusí tu společnou využívat a bude od jejího placení osvobozen. Internetovou konektivitu lze rovněž "nakoupit" individuálně, od providerů, kteří v naši síti působí.
Uživatelský avatar
lyon667
Emeritní správce
Emeritní správce
 
Příspěvky: 4507
Registrován: 10 pro 2003 (stř), 11:15
Bydliště: Somewhere out in space

Zpět na 4, 33-Smržice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron