+ Jak efektivně pomáhat vlastní prací pro sdružení

Jak provozovat společnou síť a současně dodržovat zákony

+ Jak efektivně pomáhat vlastní prací pro sdružení

Příspěvekod catman » 13 dub 2008 (ned), 11:11

Popsané body je nutno brát komplexně a s ohledem na dílčí aplikovatelnost na činnost kterou provádím nebo chci provádět. Přiměřenost a důležitost jednotlivých bodů je dána důležitostí vykonávané práce/funkce .

Dát o sobě vědět
- co umím (manuální a organizační schopnosti, )
- jaké prostředky můžu nabídnout (nářadí, auto, vozík, jeřáb..)
- kde mám známosti, které lze využít (instituce, objekty, dodavatelé... )
- kontakt kde jsem dostupný (telefon, email, ICQ, Jabber )

Komunikovat
Pokud cokoliv plánuju, dělám nebo už jsem udělal, je třeba o tom dát vědět i ostatním. Nejlépe do fóra, případně emailem nebo ICQ/Jabber - dle důležitosti a nutnosti spolupráce s jinými kolegy. Nespoléhám , že o tom přece všichni samosebou vědí/tuší . Komunikací se rozšiřují vědomosti a dovednosti i ostatních.

Dokázat převzít zodpovědnost
Jestliže je třeba něco udělat/dlouhodobě vykonávat nebo řídit nějakou akci, nebojím se převzít odpovědnost organizátora. Není nic horšího, než když se sejde na stavbě 8 lidí a nekoordinovaně postávají, kibicují a pokuřují s tím, že se nic neudělalo a že ta práce trvá strašně dlouho a už musejí jít domů. Přitom stačí organizátor, který práci rozdělí, předem zjistí a zajistí potřebný materiál, nářadí a spolupracovníky. Za řízení a provedení určité práce, ať už ji dělám sám nebo řídím kolektiv, musím převzít zodpovědnost. Nelze dělat práci nekoordinovaně a nezodpovědně. Práci dělám a řídím tak, aby byla vykonána kvalitně, včas a s vynaložením nezbytných nákladů materíálních i lidských.

Dokázat přenést zodpovědnost
Pokud práce/funkce, kterou vykonávám, vyžaduje dílčí spolupráci nebo etapové provedení, požádám o spolupráci jiné kolegy a k provedení práce na ně přenesu díl zodpovědnosti. Může to být jak práce manuální, tak i organizační. Ostatní o tom informuji a v přiměřeném termínu očekávám informaci o provedení práce.

Dokázat obhájit svoje názory a případně je zněnit pod tlakem většiny nebo po nařízení nadřízeného orgánu - pokud vymyslím nějaké řešení či projekt, musím si jej dokázat obhájit a konzultovat jej s ostatními. V případě, že názory jiných se liší od mých, měl bych o nich diskutovat a případně je i změnit. Jestliže mi nadřízený orgán nařídí nějakou změnu, musím ji dokázat přijmout a akceptovat.

Aktivně nacházet problematická místa a navrhovat řešení
Sám hledám problémy v oblastech, do kterých vidím nebo za které zodpovídám a navrhuji jejich řešení. Nejsem pasivní k dění kolem mě a pokud nějaký problém nespadá do mojí kompetence nebo rozsahu mých dovedností, uvědomím o tom ostatní nebo vyžádám spolupráci zkušenějších.

Dokázat rozhodnout a přijmout i nepopulární opatření v zájmu většiny
Nemůžu bezostyšně hájit zájmy jednotlivce (byť kamaráda) proti zájmům většiny. I nepopulární opatření mohou vést ke zlepšení a nemusí to být znát okamžitě. Ale jedna neukázněná vyjímka může zkazit snahu všech ostatních.

Dokázat rozlišit podstatné od nepodstatného
Diskuse o problémech je nutná, ale diskuse o ho..ě je k ničemu. Musím vždy dokázat usměrnit diskusi v mezích týkajících se problému a jeho řešení a neodbíhám pryč od tématu. Rozptyluje to pozornost a nevede to k řešení.

Při diskusi neurážím a nezesměšňuji ostatní
Ne každý musí být na rozumové/odborné úrovni jako já, ale to není důvod k tomu, abych ho veřejně zesměšňoval. Určitě se najde oblast, ve které je i on dobrý a tam by mi to mohl vrátit. Pak budu za trubku zase já. Ale hlavně - jsme kolegové a nemáme přece zapotřebí se urážet, spolupráce - ta vede k cíli !

Dokázat popsat problémy a jejich řešení či předcházení - publikovat
Problém, který je popsán a je popsáno jeho řešení nebo způsob, jak mu předejít, je snáze řešitelný i v budoucnu při opakovaném výskytu a zveřejněný popis/návod rozvíjí schopnosti a dovednosti ostatních. K řešení pak nejsem sám, ale dokáže mě zastoupit či nahradit někdo jiný a já se mohu věnovat studiu nových věcí nebo mám prostě volno :)

Předávám řešení problémů/dotazů/žádostí kompetentním lidem
Příklad: pokladníkovi přijde email, kdy uživatel žádá o zprovoznění služby, protože "má už dávno zaplaceny poplatky" . Na pokladníkovi je, aby zkontroloval stav příspěvků a pisateli odepsal, že platíme příspěvky a ne poplatky a že opravdu finance jsou OK. Zbytek je v kompetenci správců, kterým je třeba příště psát na adresu ....@pvfree.net . A tento email odeslat pisateli a v kopii i správcům.
Stejné je to i v jiných případech - problém řeším v mých vlastních kompetencích, pisateli poskytnu vhodnou adresu na odpovídající orgán a neopomenu připojit stručný návod pro příště i s odkazem na Wiki nebo web . Zajistím tak vyřešení problému kompetentní osobou, poučím pisatele o informačních zdrojích a pro příští problémy je ten člověk schopen reagovat správněji a efektivněji, protože už najde informace, jak problém řešit. ...nedělám ze sebe otroka a nebojím se agresivní pisatele usměrnit do patřičných mezí interních předpisů.

Pokud mě ještě něco napadne, dopíšu sem. Snad to ale je dostatečný návod, jak být přiměřeně užitečný pro "společné blaho" :roll: :wink:
catman
Správce sítě PVfree.net
Správce sítě PVfree.net

Zpět na Organizace a řízení