Radio v PVfree, aneb streamuju, streamujes, streamujeme!

Seznam aktuálně spuštěných síťových služeb uvnitř PVfree.net insfrastruktury (DNS, WWW, jabber,..)

Radio v PVfree, aneb streamuju, streamujes, streamujeme!

Příspěvekod Santa-Claus » 25 zář 2006 (pon), 18:28

Nene, zatim nezkousejte nic jako http://radio.pvfree.net:8000, zatim nic takoveho pokud vim nebezi...

Nicmene myslenkou radia pro nas freenet se zacinam vazne zabyvat, protoze aplikacni servery zacinaji byt pomalu mym oborem :)

Ale ted k veci, co bychom mohli rozjet (schvalne jsem uzil mnozneho cisla, protoze si myslim ze jeden clovek dobry projekt nedela, dycky do toho musi nekdo zvanit aby se to pohlo)... Sahnul bych po softwaru znamem jako icecast. Icecast je streamovaci server, to znamena ze z jedne strany do nej sypete nejakou hudbu a z druhe strany vypadne hotovy stream o danych parametrech ktery muze poslouchat prakticky libovolny pocet klientu (ja vim, zalezi na tom jak to bude zvladat streamujici server... pro rejpaly :). Asi si rikate neco jako "dobre, streamovaci server bychom snad meli, ale jak tam nacpeme hudbu?"...

Tato cast prestava byt tak krasne jasna, jako to, co pouzit za software. Moznosti je totiz nekolik... Prvni muze byt lokalni sbirka hudby na serveru, nejaky playlist a proste to tam cpat nahodne jedno po druhem. Ale icecast ma ruzne prednosti... Nemusime se omezit na lokalni sbirku hudby, muzeme tam poustet hudbu pres den kdyz nebude DJ ktery by nam zahral, kdyz bude, melo by jit nastavit jiny zdroj pro streamovaci server a zacit do nej sypat treba live prenos ze zasedani rady. Je to jenom o fantazii...

Dalsi zajimavou moznosti je taky chytat normalni radiovou stanici, tu digitalizovat, predat icecastu a ten ji bude streamovat dal jako digitalni signal... Vice o necem takovem muzete najit treba na http://www.cesnet.cz/doc/techzpravy/2003/icecast/ :P

V souvislosti s tim, co budeme hrat, se naskyta take otazka, v cem budeme hrat... Ano, jasne, v jedickach a nulach, ale to jsem ted na mysli nemel. Mame na vyber mezi formaty mp3 a ogg. Kazdy ma sve prednosti, co se kvality zvuku predevsim pri nizsich bitrate. Vetsina modernich prehravacu by ogg podporovat mela, takze v tomto bych problem nevidel. Pokud dodame hudbu v mp3, prehravac ji rozkoduje a icecastu posle uz znovu zakodovany ogg.

Co se tyce hardwarove narocnosti, tak to vam zatim nepovim, sice uz jsem icecast zacal testovat doma, nicmene nejake zavery muzu vyvodit az casem... :)

PS: pokud se vam zda, ze konec postu je nejakej divnej, asi je... jsem to zacal psat vcera, pak me vyhnali, tak jsem to dopisoval dneska a to uz si prd pamatuju co jsem chtel :o
Santa-Claus
Člen skupiny správců sítě

Příspěvekod Santa-Claus » 25 zář 2006 (pon), 18:44

Ted trosku k tomu co mam doma ve fazi testovani:

Pote, co jsem si koupil desku pod Tulenka (Celeron s jadrem Tualatin), a soupnul tam system (jak jinak nez Gentoo :) jsem zacal premyslet co s tou hrackou udelam... Uz predtim jsem premyslel o radiu, v posledni dobe me lehce nakopnul vjecna, ktery si s tim hral doma, ale trosku jinak, presneji pouzil ShoutCast pro Winamp. A tak jsem si zacal hrat...

Podal jsem si HOWTO jak rozjet Icecast pod Gentoo, ktere je celkem hezky napsane a vetsina z toho se mi hodila, nicmene nepouzil jsem, vzhledem k poctu tam vypsanych moznosti, vsechno. Takze co tu vlastne mam?

icecast-2.3.1-r1 (streamovaci server)
mpd-0.12.0 (music player daemon = prehravac co umi bezet v pozadi, toto je serverova cast)
phpMp-0.11.0 (webovy mpd klient)
ncmpc-0.11.1-r1 (mpd klient do konzole, neni nutny, ale na testovani dobry)

A k cemu ze mi to je? :)

Icecast je spusteny jako streamovaci server, nasloucha zdrojum a posila streamy pro klienty.
MPD ma svou databazi hudby, kterou prehrava a predava misto na zvukovku do Icecastu.
phpMp je aplikace napsana v php, kterou obsluhuje webovy server apache a ktera mi umoznuje prohlizet hudbu kterou ma naindexovanou MPD. Vcetne moznosti prehravat, nastavovat, pridavat, ubirat veci do playlistu, updatovat databazi, ... dokonce i nastaveni hlasitosti to umi, ale to se nam u streamu moc nehodi, tak uz jsem ho vypnul :)

Takze, ted tu mam takove domaci radio... Funguje to velmi jednoduse... V prohlizeci si otevru phpMp, vyberu si co bych chtel poslouchat a pustim si to. Pres mplayer zacnu prehravat stream ktery mi na druhe strane vypadnul z icecastu a raduju se jak to krasne slape :D

Proc to delat jednoduse, kdyz to jde slozite, zejo... Ale to neni o tom ze se snazim udelat si co nejoriginalnejsi radio, ja bych to rad nekam dotahnul a pokusil se vytvorit netove radio pro PVfree :)

A na konec se nabizi otazka, jak je to s autorskymi pravy... Zaprve, je to vlastne verejna produkce? Nebo soukroma oslava? A zadruhe, kdyz budeme poustet ripnute mp3 komercni hudby, kdo nam co omlati o hlavu? Nevim, v tomhle se nevyznam...

PS: jsem to ale magor, co? ^^
Santa-Claus

Re: Radio v PVfree, aneb streamuju, streamujes, streamujeme!

Příspěvekod ka-spel » 25 zář 2006 (pon), 23:35

Santa-Claus píše:Nene, zatim nezkousejte nic jako http://radio.pvfree.net:8000

Občas můžete zkusit můj pokus na http://10.133.17.136:8000 :lol:
ka-spel
Grafoman
Grafoman

Příspěvekod Santa-Claus » 03 říj 2006 (úte), 21:59

V tomto postu se rozkecam trosku vic o webovych klientech k MPD.

Upozorneni: pokud nebudete necemu v clanku rozumet, pak to bude pravdepodobne tim, ze pod OS Window$ nic takoveho neni, nic si z toho nedelejte, v zasade jste o nic neprisli :)

Zkousel jsem uz leccos, jmenovite phpMp, phpMp2 a ted jsem si nainstaloval Jinzoru. V zaloze mam jeste Ampache, pravdepodobne se k nemu jeste dostanu, uvidime.

Vsechny tyto "programy" (v uvozovkach proto, ze jsou to fakticky z vestiny PHP skripty) maji jedno spolecne. Jsou to klienti pro MPD, cili umi proste to, ze se se pripoji k MPD serveru, zeptaji se jake je pocasi , co bude k obedu a hlavne jakou ma na sklade hudbu... MPD mu poskytne indexovanou databazi aby nemusel nic prohledavat a on ji nabidne uzivateli k poslouchani. Mozna si rikate kterej blazen asi bude pouzivat prehravac hudby s architekturou server/klient a k tomu pak jeste weboveho klienta. Dobre, kdyz vezmeme v uvahu i jine klienty (graficke, konzolove, aplikace primo do docku, ...) dostaneme prehravac ktera ma jiste neocenitelne vlastnosti.

Tou prvni je pro me indexovana sbirka hudby, jakykoliv update databaze je pak otazkou par vterinek. Tou druhou je to ze prehravac neni zavisly na prostredi jake pouzivame. Nepotrebujeme ani graficke knihovny pro vykresleni ramecku krasneho okynka, ani nic podobneho. Klient ani nemusi bezet proto, aby hrala hudba... Server proste hraje, je mu jedno zda se nekdo diva co hraje nebo jenom posloucha. Z tohoto faktu vyplyva jedna hezka vlastnost a to ta, ze v klidu muzeme zdrbat X server, restartovat ho a hudba se na nas bude linout stale. Coz by slo take vyuzit k vytvoreni jednouceloveho hudebniho prehravace. Abychom to meli jeste jednodussi, tak klient ncmpc obsahuje i podporu pro dalkove ovladace (jo, takovy to od televize, radia a tak, ...), takze bychom pak nepotrebovali, za predpokladu ze nepotrebujeme nutne vedet co nam zrovna hraje, monitor ani jinou zobrazovaci jednotku. Hezka predstava, ze? :)

Nicmene, nevim kolik z vas zajima to, co vsechno se da s MPD vyvadet. Nas tu zajima spis moznost jak MPD muzeme vyuzit k tvorbe netoveho radia.

-----BEGIN IRONIC BLOCK-----
Tou nejjednodussi moznosti je nainstalovat MPD s podporou Icecast serveru, nastaveni shoutcast vystupu, nasypani tuny hudby, spusteni shuffle modu pres nejakeho konzoloveho, pripadne weboveho klienta, pokud chce nekdo extra pohodli. Nasledne staci vyzkouset, zaridit aby se to zvedlo i po pristim restartu, masine dobre ukryt na bezpecne misto (chapej takove kde stroj nikdo nenajde, nejlepe ani sam majitel), pokud je ono temne zakouti pripojeno na nejakou pater, bude to jen lepe, aspon to lip pofrci. Dalsim bodem bude uz jen oznameni ze neco jako radio funguje, konstatovani ze se podarilo a zapomenuti na cely stroj i radio...
------END IRONIC BLOCK------

Bohudik, mozna bohuzel, zalezi z ci strany se na to divate, nezastavam vyse popsany zpusob. Ja bych si to predstavoval trosku jinak, tak pojdme trosku snit...

Zaklad bude asi prakticky stejny, jedine, co by me presvedcilo o tom, ze tato kombinace neni vhodna bude jen a pouze nalezeni lepsiho reseni. Takze mame MPD, Icecast, hromadu hudby a weboveho klienta (umyslne neni specifikovany jaky, protoze nevim ktery vyhovuje nejlepe). A nyni si funkcnost celku rozdelime na vicero moznosti, podle toho jaka bude aktualni situace:

Automat:
Toto bude pravdepodobne delat server vetsinu dne. Bude poustet nahodne vybrane pisne z jeho sbirky, pripadne, pokud to nejaky klient podporuje, nebo si to napiseme sami, bude hrat na prani, coz by take mohlo mit vice moznosti jako napr.: dle interpreta, dle zanru hudby, nebo konkretni song, pokud jej samozrejme server ma. Rikate si jak to chci asi udelat? Snadno, vsechna hudbe bude poradne otagovana (co je ID snad vite, pokud ne, kuk na wikinu), coz je jeden s predpokladu aby radio mohlo rozumne fungovat. Lehce se o tom rozepisu na konci.

DJ:
Hrani na prani, rucni vyber prehravanych skladeb, pripadne spotu oznamujicich udalosti (toto by se dalo dodelat i do automatu, nastavit co, jak casto se ma prehravat, pravidelne/jednorazove, ...). Proste a jednoduse, hraje DJ.

Vyjimecne udalosti:
DJ se logne na rozhrani a misto skladby pusti zadany stream jdouci odkudkoliv. Muze tak preposilat do site treba prime prenosy se zasedani rady, nejakych udalosti, mno na co si vzpomenete... Pokud vim, MPD podporuje prehravani streamu, tak by to jit melo.

Tak... To bychom meli 3 zakladni stavy ve kterych by radio melo byt schopno pracovat. Jak to skloubit dohromady? Moje predstava je asi nejaka takova:

Bezime v automatovem modu, mame jisty promenlivy playlist ve kterem mame nekolik polozek, dejme tomu zaladni pocet 10, za chvili se dozvite, proc zakladni. V playlistu tedy mame 10 skladeb, zatim nahodne vybranych pomoci automatu. Hrajici je treba ta pata, je to prakticky jedno, ale aspon vidime co hralo pred ni a co bude hrat po ni. Pri dohrani skladby automat smaze prvni misto z playlistu, na konec vybere dalsi nahodnou skladbu, tim dostaneme opet playlist o 10 polozkach, kde bude 9 stejnych jako v tom predchozim, jedna nova (na konci) a z hrajici se stala ohrana a z priste hrajici se stala prave hrajici. Zblbnul jsem vas dostatecne? Myslim ze jo, tak ted jednoduse...

Predstavte si obrovsky playlist, radove vsechno co mame pripraveno. Je vybran zcela nahodne, neni serazen ani podle umelce, alba, nazvu pisne, hashe souboru, proste nahoda. Pres ten list mame plachtu, ve ktere mame okynko, kterym vidime 10 skladeb. Po odehrani kazde skladby se to okynko posune o jeden radek dal. A tak to bezi cely den.

A ted prijde DJ, prihlasi se, podiva se co nam hraje a rekne si ze by to chtelo zmenu. A tak neco vybere a soupne tam trochu metalu. A voala, ono se to pridalo hned za prave hrajici skladbu :o Skladba odehrala, okenko popojelo, metal zacal hrat, klienti se odpojili... Mno nic, konec tragickeho scenare (metalisti prominou). Co tam DJ nasype, to se prida za prave hrajici skladbu, jednoduche, ze? Samozrejme to bude moci presouvat, mazat a tak, takove detaily zbytecne asi popisovat. Az odehraje metalova serie, automat se opet dostane ke svemu dlouhemu playlistu a zacne hrat zase ty nahodne skladby co ma na sklade.

Stejne jako DJ bude fungovat pisen na prani. Az na par detailu... DJ ma prakticky plnou moc nad playlistem, posluchac si muze pozadat o pisen na prani. Takze si otevre nejake to rozhrani, vybere co si bude prat, jestli dechovku, rock, neco od konkretni skupiny nebo primo urcity song (treba to co hralo pri prvnim rande :). Server pozadavek vyhodnoti a prida zaznam do playlistu, za to co zrovna hraje, posluchaci jsou prece ti kvuli komu se hraje, tak proc by meli cekat. Pak si onen dotycny rekne ze by to chtelo jeste neco, tak tam soupne jeste nejakou skladbu. Takze posluchac cislo 1 ma zadanku na dve skladby. I prijde posluchacka cislo 2 a vybere si tam nejakej lovesong (slecny metalistky prominou :D). Server vyho...blabla a soupne nam ho na 2. misto (mista cislujeme pocinaje prave hrajicim = 0, pres nasledujici = 1, ...). Takze vlastne mezi dva songy posluchace cislo 1. Proc? Mno to je jednoduchy, aby nam nekdo nezaspamoval playlist. Krom tohoto Fair Listener Policy bych to videl jeste na nejake omezeni requests per time... Uvidime jak se nam bude chtiti programovati. Juj, pisu ty odstavce cim dal delsi... :o

V pripade, ze mame na serveru zapnutou medialni kampan, cili nejaky "voicespam" a server umi pocitat do jisteho cisla, nebo vi kolik je hodin, pak jiste dokaze prijit na to ze uz odehral pet songu a je cas na komercni pauzu, nebo ze je suda hodina a je cas na aktualni zpravodajstvi (to nam muze precist nejaky hlasovy syntetyzator z RSS feedu zpravodajskeho webu :). Mno, fantazii se meze nekladou.

I prisel mezi nase dny svatek a na hernim serveru se kona velky match. I rozhodli se parani ze to po vzoru "velkych" serveru i radne okomentuji. Takze krom gameTV bude i zivej shoutcast, wow :D Inu rekne se serveru ze ma taky poslouchat, aby se neco dozvedel a kdyz uz to bude vnimat, ze to taky muze preposilat dal. A juuu, mame tu skoro zivej prenos (skoro protoze buffer). Mno co vas jeste napada? Me uz snad nic co by se dalo publikovat uz pred 22tou hodinou.

Ale jo, jeste se v me hlave neco naslo... DJ uz se nudil, tak si nahodil vlastni stream, presmeroval do icecastu a uz tam zvatlal svoje. Mel ve "studiu" slavne hosty, se kterymi delal rozhovor. Dostalo se dokonce i na souteze, jak nijak nez telefonicke, VoIP samozrejme. Jenom nevim co by se v takove soutezi dalo vyhrat, ale on uz to nekdo domysli...

Mno myslim, ze maly vycet toho, k cemu je radio dobre, bychom uz meli, trosku teorie jak by to mohlo fungovat taky, ted uz chybi jenom troska praktickeho reseni. Nabizi se napsat komplet vlastni engine, ci jak to nazvat, proste onu aplikaci v PHP, pripadne necem jinem, treba modernim AJAXu, at se citime jako na desktopu, ktera bude poskytovat moznosti pisne na prani, misto pro DJe a tak dale... Vsak vy si jeste na neco co jsem tu vyjmenoval vzpomenete.

Vite, na co jsem zapomel? Kousek vyse jsem se zminil o tom ze pisne budou radne otagovane... Cemu rikam radne otagovana pisen? Mno je to jednoduchy: artist, album, title, track number, year (ne zcela povinne), genre (taktez ne zcela povinne, ale dalo by se podle toho vybirat, staci do automatu zabudovat system ktery bude vybirat songy tak aby se prostridaly zanry, jak proste), pokud mozno bez commentu kdo to kdy ripnul a jak nas l00sery vsechny fakuje :) Nasledne hudbu nasypeme do jisteho automatu, ktery ji vezme, dle tagu urci autora, album, nazev... Zaradi spravne do stromove struktury, prejmenuje a ulozi. Pokud v tom udelame system, nebude v tom bordel. A to je imho celkem vyhodne... :)

Pozor, uz se asi blizime ke konci. Santovi uz dochazi jeho odborne kecy a tak to tu radsi ukonci, nez aby zacal zvatlat uplne z cesty. Pokud budete mit doplnujici otazky, jako ze ja doufam ze budete, staci se ozvat :D

Za pripadne pravopisne chyby se omlouvam, kontrola pravopisu byla mirne potlacena na ukor infornacni hodnoty tohoto postu, ktera doufam byla vetsi nez nulova. Nezbyva nez na zaver dodat jedine: Pokracovani priste!

PS: nevite u ktere spolecnosti me vezmou jako pracovnika kdyz umim dobre kecat jak bude vsechno hezky fungovat a pak prd zrealizovat? zn. slusne platove podminky podminkou :>
Santa-Claus

Příspěvekod lyon667 » 03 říj 2006 (úte), 22:21

Santa-Claus píše:PS: nevite u ktere spolecnosti me vezmou jako pracovnika kdyz umim dobre kecat jak bude vsechno hezky fungovat a pak prd zrealizovat? zn. slusne platove podminky podminkou :>

Marketingove oddeleni Microsoftu? :o)
lyon667
Emeritní správce
Emeritní správce

Příspěvekod » 31 říj 2006 (úte), 18:24

jaksi nam to tady zatuhlo bude nebo nebude radio? :wink:
Diskutér
Diskutér

Příspěvekod Santa-Claus » 31 říj 2006 (úte), 18:59

Doufam ze bude... Aktualne by se hodil nekdo, kdo umi JavaScript, AJAX, pripadne trochu PHP a je schopny a ochotny modifikovat ajaxMP tak jak bych si predstavoval ... kterej blazen se hlasi? :D
Santa-Claus

Příspěvekod lyon667 » 31 říj 2006 (úte), 19:30

Ja bych chtel jenom rict, ze se nehlasim, nemam na to cas ;)
lyon667
Emeritní správce
Emeritní správce

Příspěvekod Santa-Claus » 31 říj 2006 (úte), 19:42

lyon667 píše:Ja bych chtel jenom rict, ze se nehlasim, nemam na to cas ;)

ok, chapu... kdy ti tedy muzu poslat seznam pozadovanych zmen? :D
Santa-Claus

Příspěvekod » 01 lis 2006 (stř), 7:33

Santa-Claus píše:Doufam ze bude... Aktualne by se hodil nekdo, kdo umi JavaScript, AJAX, pripadne trochu PHP a je schopny a ochotny modifikovat ajaxMP tak jak bych si predstavoval ... kterej blazen se hlasi? :D

Zkus se zeptat Galilea ten se me zda to umi :?:
Diskutér
Diskutér

Příspěvekod vjecna » 01 lis 2006 (stř), 11:22

Pomohl bych, ale neumim ani JawaMotors, AJAX nam utekl (zapoměli jsme zavrít branku) a PIP doma taky nemám......... :cry:
vjecna
Grafoman
Grafoman

Příspěvekod » 25 lis 2006 (sob), 18:58

tak zas to nejak zatuhlo :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Diskutér
Diskutér

Příspěvekod morpheus » 25 lis 2006 (sob), 20:00

Pú píše:tak zas to nejak zatuhlo :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

santa predlozil velice podrobnou a propracovanou analyzu, to ale automaticky neznamena ze to bude santa kdo
v nasi siti icecast rozebehne a bude o nej pecovat a zazivat tak dalsi torturu jakou dostava v pripade gameserveru

icecast je dobre zdokumentovany, jsme svobodna sit a nikomu neni braneno se na takovemto nebo jinem
podobnem projektu ucastnit, citis-li se casove nevytizen muzes to byt prave ty, kdo si neco nastuduje
a zkusi si laborovat se stremovanym multimedialnim vysilanim

v pripade projektu, ktery bude prospesny pro pvfree, muzete tez pozadat radu potazmo spravce
napr. o docasnou zapujcku stroje pro tyto ucely aj.

budu radeji bez radia nez pridat santovi dalsi bremeno, pro santu mam vzkaz: cas, ktery by jsi venoval
projektu "radio pro pvfree" venuj v teto chvili radeji studijnim zalezitostem nebo nejakemu jinemu
odreagovani ci odpocinku mimo pc

dekuji za pozornost, snad je to napsano dostatecne srozumitelne a predejme tak dalsim dotazum typu
"kdy ze to bude v provozu"..
morpheus
Kontrolor sdružení
Kontrolor sdružení

Příspěvekod Santa-Claus » 25 lis 2006 (sob), 20:36

V tomto momentu jsem schopny pustit neco co bude zcela nahodne hrat z dodane hromady skladeb, nic vic, nic min. Nejvetsim nedostatkem je v mem pripade asi tak dostatek kvalitni hudby ;)

Nicmene rad bych nasadil latku vysoko, jenze neumim JavaScruipt a ani AJAX, v php jsem taky stale lama, a nemam cas to studovat, mam ted problemy ve skole, kterym bych se mel venovat vice nez nejakemu radiu.

Takze jestli nekdo umi, at se ozve, ja mu rad sepisu seznam toho co bych si pral v ajaxMP prekopat :D
Santa-Claus

Příspěvekod » 25 lis 2006 (sob), 20:47

morpheus píše:
Pú píše:tak zas to nejak zatuhlo :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

santa predlozil velice podrobnou a propracovanou analyzu, to ale automaticky neznamena ze to bude santa kdo
v nasi siti icecast rozebehne a bude o nej pecovat a zazivat tak dalsi torturu jakou dostava v pripade gameserveru

icecast je dobre zdokumentovany, jsme svobodna sit a nikomu neni braneno se na takovemto nebo jinem
podobnem projektu ucastnit, citis-li se casove nevytizen muzes to byt prave ty, kdo si neco nastuduje
a zkusi si laborovat se stremovanym multimedialnim vysilanim

v pripade projektu, ktery bude prospesny pro pvfree, muzete tez pozadat radu potazmo spravce
napr. o docasnou zapujcku stroje pro tyto ucely aj.

budu radeji bez radia nez pridat santovi dalsi bremeno, pro santu mam vzkaz: cas, ktery by jsi venoval
projektu "radio pro pvfree" venuj v teto chvili radeji studijnim zalezitostem nebo nejakemu jinemu
odreagovani ci odpocinku mimo pc

dekuji za pozornost, snad je to napsano dostatecne srozumitelne a predejme tak dalsim dotazum typu
"kdy ze to bude v provozu"..

jasne chapu ze santa nema tolik casu ale v tomto programovani jsem uplnej lajk :oops: a taky nemam moc toho drahoceneho casu :wink:
Diskutér
Diskutér

Další

Zpět na Aktivní služby v síti