Nastavení vnitřní sítě

Jak to udělat, aby si kamarád mohl stáhnout třeba moje fotky z dovolené nebo jiné soubory, a také jak si já mohu stáhnout kamarádem nabídnuté soubory

Nastavení vnitřní sítě

Příspěvekod zeppelin » 24 kvě 2004 (pon), 9:37

Chybí mě tu nastavení základních věcí pro provoz vnitřní sítě. Např. názvy počítačů, skupina, nastavení firewallu (jen třeba pro W XP), ftp připojení z Total Commanderu, stažení souborů na adrese http://sarka.pvfree.net/data/, přidat místo v síti, nastavení DC++klienta (to nastavení v jiném threadu mě hází hlášky : Connection refused by target machine, Connection timeout). Prostě něco, soustředěné na jednom místě.
zeppelin
Newbie
Newbie

Re: Nastavení vnitřní sítě

Příspěvekod lyon667 » 24 kvě 2004 (pon), 10:51

zeppelin píše:Chybí mě tu nastavení základních věcí pro provoz vnitřní sítě. Např. názvy počítačů, skupina, nastavení firewallu (jen třeba pro W XP), ftp připojení z Total Commanderu, stažení souborů na adrese http://sarka.pvfree.net/data/, přidat místo v síti, nastavení DC++klienta (to nastavení v jiném threadu mě hází hlášky : Connection refused by target machine, Connection timeout). Prostě něco, soustředěné na jednom místě.

Ty si neumis nastavit svuj pocitac?

hostname - libovolne (nech si udelat DNS zaznam u radka)
skupina - je to vubec k necemu dobre?
firewall - tohle neni starost pvfree, ke svemu firewallu mas jiste manual
ftp připojení z TC - RTFM
přidat místo v síti - jaky ze protokol??
....

Napriklad k tomu, jak nastavit firewall mas spousty manualu kniznich nebo elektronickych, pripadne si pozvi odbornika, pokud to neumis, ale k takovym ucelum toto forum zalozeno nebylo. Rozhodne tu nejsou prostredky na psani step-by-step navodu pro kazdou z milionu existujicich aplikaci, to bychom asi nedelali nic jineho.
Pokud kdokoliv z nas uzna za vhodne zde uvest informaci, ktera by vyrazne pomohla resit urcity problem s nastavenim, pak jde o prispevek ktery zde ma smysl. Nastaveni windouziho firewallu je tvoje soukroma vec, zaklady obsluhy pocitace tu za tebe nikdo resit nemuze!
:evil:
lyon667
Emeritní správce
Emeritní správce

Příspěvekod yenik » 24 kvě 2004 (pon), 16:43

FTP:
pokud se ti nedari navazat ftp relaci s necim venku, zkus nastavit svuj win/total commander tak, aby pod ftp pracoval v "pasivnim rezimu" (je tam na to zaskrtavaci policko u nastaveni pripojeni)

Firewall
Skutecne se kazdy muze svobodne rozhodnout, co a jak bude filtrovat. a osobne bzch doporucoval pri nastaveni povolit odezvu alespon na ICMP pakety (ping) zvenci. Je to jeden ze zpusobu, ktery se jiz vyuziva (na Sarce) k poloautomatickemu monitorovani stavu site.

Nejakz centralni "howto" bychom mohli udelat. Pokus se co nejpresneji specifikovat oblasti, kterzch by se to mohlo tykat.

2lyon:
Budeme se setkavat s mnoha lidmi, kteri budou potrebovat takoveto "vedeni", nebo alespon "semtam-radu", s tim se budeme muset smirit. Verim taky, ze se najdou dobrodinci, kteri budou mit chut a cas semtam neco napsat. Nakonec, ty jsi vlastne taky docela plodny autor, napsal jsi docela pekne navody k linuxu. PS: Jeste bych chtel, aby nekdo napsal alespon trosku step-by-step navod, jak si na svou sestavu poridit linuxove jadro na miru (nebo alespon odkazy, kde se to da nastudovat... :) ). Chtel bych treba dat linux na sestavu s Celeronem 300 MHz, ale mam silny pocit, ze distribucni jadro s sebou tahne takovou spoustu zbytecnosti, ze po "laicke klikaci instalaci" je vysledkem sice chodici, ale strasne pomaly system.

Ahoj vsichni a preji pekny den.
yenik

Nastavení vnitřní sítě

Příspěvekod zeppelin » 24 kvě 2004 (pon), 16:56

Z Tvého způsobu odpovědi neodpovědi jsem se moc nedozvěděl. Takže..
Ty si neumis nastavit svuj pocitac?

No asi si ho nedovedu nastavit tak dobře jako Ty, proto se ptám...
hostname - libovolne (nech si udelat DNS zaznam u radka)
skupina - je to vubec k necemu dobre?
firewall - tohle neni starost pvfree, ke svemu firewallu mas jiste manual
ftp připojení z TC - RTFM
přidat místo v síti - jaky ze protokol??

Název, skupina - myslel jsem obecně, ze každý počítač ma v síti konkrétní název a stejnou skupinu, pokud chce být viděn. Co je to DNS záznam u Radka?
firewall - nechtěl jsem podrobný návod, ale obecně jaké služby třeba povolit pro správný chod sitě (např. kontrolní pingy z AP apod). Ztotožnuji se s názorem, že nastavení firewallu je soukromá věc podložená mnohdy spoustou času, studia a pokusů.
ftp připojení z TC - RTFM - Co je RTFM?
přidat místo v síti - měl jsem spíš na mysli něco jako "Okolní počítače", nebo "Zobrazit počítače ve skupině"
DC++client - nastavení je věcí dotyčných zájemců, nebo to patří do vedlejšího threadu, nebo už možná nikam?
Celé fórum jsem nečetl, ve FAQ jsem nenašel co sem patří nebo nepatří, ale je tu sekce s názvem "Zkušenosti, rady, fígly, fakta..." takže radit se zřejmě může :)
zeppelin
Newbie
Newbie

Příspěvekod catman » 24 kvě 2004 (pon), 18:17

nejaký maly serialek k nastavovani sitovych prvku, firewallu, routeru atd. jsem zacal psat na webu http://cbprostejov.catman.us . Neni to dokonale a všepostuhující, ale reagujeme s kamarady většinou na nějaké podněty či prosby od jinych kamaradu. Takže snad se dočkáš, případně napiš podnět. Články lze samozřejmě upravovat a pokud by se chtěl někdo přidat jako další autor, budeme jenom rádi viz https://cbprostejov.catman.us/view.php?cisloclanku=2003111701. Lyon by mohl klidně oprášit a pro ten náš web upravit i ty tučňákovské návody. Prostoru na to je dost, témata jsou volná(prostě co lidi zajímá) a nebude to ani zabírat místo v konferenci.
catman
Správce sítě PVfree.net
Správce sítě PVfree.net

Příspěvekod david » 24 kvě 2004 (pon), 18:27

yenik píše:PS: Jeste bych chtel, aby nekdo napsal alespon trosku step-by-step navod, jak si na svou sestavu poridit linuxove jadro na miru (nebo alespon odkazy, kde se to da nastudovat... :) ). Chtel bych treba dat linux na sestavu s Celeronem 300 MHz, ale mam silny pocit, ze distribucni jadro s sebou tahne takovou spoustu zbytecnosti, ze po "laicke klikaci instalaci" je vysledkem sice chodici, ale strasne pomaly system.

Já jsem instaloval na PC jádro 2.6.4. Jede to, i když mi něco nefunguje, ale zatím jsem neměl čas to opravit. Pokud chceš, můžem se nad tím někdy sejít.
Jinak návody najdeš zde:
http://www.abclinuxu.cz/clanky/show/41327
a zde http://www.root.cz/clanek/1977

Co se týká rychlosti, tak start PC se zrychlí určitě, ale chod systému se moc nezrychlí. Je to o tom, že stejně běží jenom moduly, které potřebuješ a natáhneš. To ostatní je tam navíc.
david
Aktivně činný freeneťák
Aktivně činný freeneťák

Příspěvekod lyon667 » 25 kvě 2004 (úte), 11:50

yenik píše:Nejake centralni "howto" bychom mohli udelat. Pokus se co nejpresneji specifikovat oblasti, kterzch by se to mohlo tykat.

Ano, zrejme by bylo dobre vytvorit samostatnou stranku pro novacky nejen v pvfree.net, ale i pro newbies u pocitacu, jakym je dle meho nazoru zeppelin. Bylo by ovsem dobre, aby takovato rostla samostatne a zbytecne nezatezovala toto forum.

yenik píše:Budeme se setkavat s mnoha lidmi, kteri budou potrebovat takoveto "vedeni", nebo alespon "semtam-radu", s tim se budeme muset smirit. Verim taky, ze se najdou dobrodinci, kteri budou mit chut a cas semtam neco napsat. Nakonec, ty jsi vlastne taky docela plodny autor, napsal jsi docela pekne navody k linuxu.

Ok, jsem si toho vedom, proto by to zrejme chtelo jasne viditelny odkaz, kam pripadny uzivatel zamiri drive, nez se rozhodne napsat prvni prispevek.
OS windows delsi dobu nepouzivam, proto s psanim techto clanku asi nemohu slouzit.

catman píše:Lyon by mohl klidně oprášit a pro ten náš web upravit i ty tučňákovské návody.

No problemo.

zeppelin píše:Název, skupina - myslel jsem obecně, ze každý počítač ma v síti konkrétní název a stejnou skupinu, pokud chce být viděn. Co je to DNS záznam u Radka?
ftp připojení z TC - RTFM - Co je RTFM?

"Byt viden" v siti znamena odpovidat na echo-request. Tj. nastavit firewall tak, aby byl pocitac schopen odpovidat na ping (tak jak to popsal Yenik).
DNS zaznam je zaznam v nazvovem serveru pro nasi domenu pvfree.net, takze bude tvuj pocitac pristupny nejen podle IP adresy, ale napr. pod nazvem zeppelin.pvfree.net.
RTFM - hledej v googlu, hned prvni odkaz! (pro linuxare: [shell]$ wtf rtfm ;)

yenik píše:PS: Jeste bych chtel, aby nekdo napsal alespon trosku step-by-step navod, jak si na svou sestavu poridit linuxove jadro na miru (nebo alespon odkazy, kde se to da nastudovat... :) ). Chtel bych treba dat linux na sestavu s Celeronem 300 MHz, ale mam silny pocit, ze distribucni jadro s sebou tahne takovou spoustu zbytecnosti, ze po "laicke klikaci instalaci" je vysledkem sice chodici, ale strasne pomaly system.

david píše:Já jsem instaloval na PC jádro 2.6.4. Jede to, i když mi něco nefunguje, ale zatím jsem neměl čas to opravit. Pokud chceš, můžem se nad tím někdy sejít.
...
Co se týká rychlosti, tak start PC se zrychlí určitě, ale chod systému se moc nezrychlí. Je to o tom, že stejně běží jenom moduly, které potřebuješ a natáhneš. To ostatní je tam navíc.

Mozna by nebylo od veci usporadat takovy mensi workshop pro zasvecene.

Jadro rady 2.6 ma smysl na desktopovych stanicich, pripadne na testovacich serverech, kde je 1) kladen duraz na multimedia a preemptivnost kernelu (uzivetelske aplikace pred sluzbami na pozadi), 2) potreba novych driveru a technologii, ktere zatim nebyly do 2.4 zpetne portovany. Na routeru pro Smrzice momentalne bezi kompilovane 2.4.25 jadro, stroj ma procesor taktovan na 120 MHz a je tam starsi 1.2 GB disk, muj domaci servrik ma celerona 366 s obdobnym diskem a bezi na nem 2.6.3. Oba stroje startuji kolem 45 vterin, coz kdyz srovnam s MDK 9.2, testovanym na prvne jmenovanem, ktery startoval 6-7 minut, je to neuveritelne zlepseni. Proto je taky dobre instalovat mene narocne distribuce typu debian (pro celerona mam pripraven novy SCSI disk, takze ocekavam dalsi znatelne zrychleni).

Obecne pokud je kladen duraz na rychlost, krome kompilace jadra na miru je temer nutne zbavit se vsech nepotrebnych sluzeb, ktere v systemu na pozadi bezi a ponechat jen ty nejnutnejsi. Dalsi veci je modularita jadra, tzn. zda kompilovat vetsinu driveru jako moduly, nebo je zakomponovat primo do imge kernelu. Bezmodularni jadro byva vetsi, vezme si o neco ice pameti, odpadaji vsak nektere problemy s hardwarem, je o malinko rychlejsi a pokud se neplanuje vetsi upgrade hardwaru, lze jej take vcelku schopne minimalizovat.
lyon667
Emeritní správce
Emeritní správce

Zpět na Sdílení souborů